Prasa o nas
"Co kryje dolina Tyśmienicy"»
Dziennik Wschodni, kwiecień 2008
Naukowcy i regionaliści z południowego Podlasia chcą przeprowadzenia kompleksowych badań archeologicznych doliny rzeki Tyśmienicy – spodziewają się tu znaleźć kolejne groby z okresu przedrzymskiego. więcej »
"Radarem będą szukać kości "
Słowo Podlasia, nr 25, czerwiec 2008
Nadal nie wiadomo, gdzie mogą spoczywać szczątki nieznanych Polaków, rzekomo zamordowanych pod koniec lat czterdziestych w Toporowie. Archeolog nie znalazł zbiorowego grobu. Jedynie georadar może wskazać miejsce, ale nie ma chętnych na pokrycie kosztów.
"Mamut na drodze"
Życie na gorąco
Archeolog Mieczysław Bienia znalazł w okolicy Garwolina kły i kości mamuta. Wraz ze swoją ekipą w trakcie wykopalisk przed budową obwodnicy miasta natrafił na ponad 20 cennych kości. Były tam fragmenty mamucich kłów o długości 80-90 cm. Niedaleko znajdowały się prawie metrowe kości udowe i czaszka słonia leśnego oraz mniejsze kości renifera. Te znaleziska zebrano na obszarze liczącym prawie 4 ha. Prawdopodobnie dawniej istniała tam delta rzeczna. Specjaliści wstępnie określają wiek znalezionych kłów i kości na 150 tysięcy lat. Trafią one w większości do Państwowego Muzeum Geologicznego. Mieczysław Bienia liczy na to, że kilka eksponatów zaprezentuje w muzeum w Białej Podlaskiej.
"Marzyciel i pasjonat "
Tygodnik Podlaski, wrzesień 2008
Mieczysław Bienia wychował się w Syrynii na Śląsku. Pokochał Podlasie, gdyż przyciągnęły go tajemnice, skrywane przez tutejsze ziemie. Założył więc rodzinę, wzniósł dom i zasadził drzewa. Podlasie stało się jego miejscem na Ziemi. Jest przekonany, iż w życiu dokonał słusznych wyborów, które pozwoliły mu na realizację marzeń i pasji.